Bezy
Bezy
Gdy się uzbiera nadmiar białek, to zwykle mamy ochotę na przyrządzenie bezów. Można je zamknąć w słoju, czy w dużym pudle i mamy je pod ręką np. dla niespodziewanie przybyłych gości. Przy bezach najważniejsze jest bardzo mocne ubicie białek, a potem właściwa temperatura piekarnika.
Bezy można podzielić na kilka rodzajów. Bezy francuskie, najbardziej popularne, oraz włoskie i szwajcarskie. Francuskie to najłatwiejsze do wykonania, natomiast te pozostałe są bardziej sztywne, lepiej zachowują swój kształt i w zależności od ich przeznaczenia musimy dokonać wyboru metody ich wykonania.
Bezy, jako ciastka mają zwykle postać stożków, drobnych ciasteczek, w zależności od temperatury ich przygotowania i szybkości zastudzania. Mogą być bardziej kruche, lub w środku ciągliwe. Jako ozdoba tortów mogą być przekładane różnymi kremami.
Przygotowanie:
- Cukier zalać wrzącą wodą, najpierw ugotować syrop 3 stopnia „do piórka”.
- Tymczasem przygotować naczynie z wrzącą wodą.
- Ubić pianę, zaparzyć, po trochu też wlewając gorący syrop.
- Wstawić naczynie z pianą na parę, ubijać dalej, aż masa zgęstnieje (około 30 – 40 minut), zdjąć z pary, ubijać ciągle, aż do zupełnego ostudzenia.
- Szeroką, prostokątną blachę wyłożyć papierem.
- Na papier wyciskać przez „szpryckę” lub przez tubę z papieru albo worek cukierniczy okrągłe, jednakowej wielkości bezy.
- Wstawić do letniego piekarnika i obsuszyć je nie rumieniąc.
- Wyjąć, ostudzić.
- Można więc przekładać po dwie, łącząc je masą kawową lub inną.