Jarzyny z wody
Jarzyny z wody
- W celu otrzymania jarzyn z wody gotuje się warzywa w wodzie lub parze.
- Na uwagę zasługuje sposób gotowania warzyw w wodzie lub w parze.
- Na szczególną uwagę zasługuje sposób gotowania w parze pozwalający na zachowanie niektórych składników, które nie przechodzą wówczas do wody.
- Do tego celu potrzebne jest specjalne naczynie do gotowania w parze;
wytwarzająca się w garnku podczas gotowania wody para przechodzi przez otwory wkładki do produktu i powoduje jego zmiękczanie.
Można również gotować warzywa w naczyniu ciśnieniowym zwanym „szybkowarem”. Czas gotowania skraca się wówczas do ⅓, dlatego szybkowar można stosować głównie do produktów wymagających dłuższego gotowania, jak na przykład warzywa korzeniowe.
W szybkowarze zachodzą mniejsze straty witaminy C aniżeli podczas zwykłego gotowania w parze. Nie należy jednak gotować w szybkowarze warzyw strączkowych, gdyż występująca w nich witamina B ulega zniszczeniu, ani też ziemniaków, które łatwo rozgotowują się.
Warzywa gotowane w wodzie w całości lub w częściach osącza się z wywaru i polewa masłem, słoniną topioną. Posypuje się także siekaną zieleniną oraz cebulą usmażoną na tłuszczu.
Do wykończenia jarzyn z wody używa się również zrumienionej w piekarniku lub na płycie na patelni tartej bułeczki. Posypuje się nią jarzyny przed okraszeniem lub też miesza się ją ze stopionym tłuszczem i polewa jarzyny.