Dania główneDietyZupy

Potrawy z kasz i ryżu

Potrawy z kasz i ryżu.

Kasza przed gotowaniem powinna być oczyszczona. Kasze grube najpierw należy opłukać, aby usunąć piasek, kurz, puste ziarna, nie należy natomiast płukać kasz drobnych (kaszy manny, kaszy krakowskiej itp.).


Potrawy z kasz i ryżu – kulinarny przerób kaszy

Kaszę można płukać na sicie pod bieżącą wodą, lub też w naczyniu przelewać wodą, po czym osączyć. Gotowanie kaszy ma na celu rozklejenie zawartej w ziarnach skrobi. Podczas gotowania następuje wchłanianie wody przez pęczniejące ziarenka.
Rozróżnia się dwa sposoby sporządzania kasz:

  1. gotowanie kasz rozklejonych
  2. gotowanie kasz na sypko.

Na ogół drobne kasze bywają rozklejone, chcąc je przyrządzić na sypko należy kasze te zatrzeć białkiem. Kasze grube przyrządza się obydwoma sposobami.

Kasze rozklejone mogą być rzadkie (np. krupniki, kleiki) i gęste. Te ostatnie podaje się gorące lub studzone. Ponieważ konsystencja ugotowanej kaszy zależy przede wszystkim od ilości płynu użytego do gotowania, należy odmierzać objętość kaszy przed jej płukaniem i stosować oznaczoną w przepisie ilość wody.

Gotując kasze rozklejone należy je wkładać do gorącego płynu, gotować mieszając. Ilość wody używana do gotowania kaszy rozklejanej wynosi 2 – 10 razy tyle, ile wynosi objętość kaszy.

Kasze drobne, które mają być wrzucane do gorącego płynu, należy uprzednio wymieszać z małą ilością zimnego płynu. Wlać na wrzący płyn mieszając, aby nie utworzyły się grudki.

Ka­sze rozklejone gęste podaje się do mleka, jako danie samodzielne okraszone tłuszczem lub też używa się do przyrządzania krokietów i kotletów.

Kasze rozklejone półgęste mają zastosowanie przy sporządzaniu studzonych deserów. Takich jak ryż z owocami, ryż z bitą śmietaną, mus z kaszki manny itp. Z kasz rozklejanych rzadkich przyrządza się kleiki i krupniki. 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 głosy
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Powiązane zdjęcia:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz, proszę o komentarz.x