Potrawy z warzyw jarzyn gotowanych
Potrawy z warzyw jarzyn gotowanych.
Ogólne zasady obróbki termicznej warzyw.
Warzywa poddajemy działaniu podwyższonej temperatury, aby je zmiękczyć. Również aby zwiększyć ich strawność, zmniejszyć objętość i zabić drobnoustroje, co zwiększa trwałość warzyw. Ponadto w czasie obróbki termicznej w warzywach zachodzą zmiany, na ogół korzystne w ich smaku.
Przygotowanie warzyw do obróbki termicznej obejmuje wpierw ich mycie, szorowanie, oczyszczanie, płukanie, obieranie i rozdrabnianie. Warzywa zielone myje się, a korzeniowe – bardzo starannie szoruje, następnie jak najcieniej obiera się lub skrobie. Oczyszczone warzywa wstępnie płucze się szybko pod bieżącą wodą i od razu rozdrabnia, w zależności od przeznaczenia.
Do rozdrabniania używa się noży i narzędzi ze stali nierdzewnej, oraz tarek z tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej lub pobielonych o nieuszkodzonej pobiale.
Warzyw obranych i rozdrobnionych nie należy już moczyć w wodzie. W miarę możliwości powinno się gotować warzywa w skórce (w łupinkach).
Bez obierania powinny być gotowane warzywa korzeniowe przeznaczone na sałatki i masy jarskie. Ziemniaki na sałatki, do odsmażania, na ciasta ziemniaczane, a także na masy do przyrządzania kotletów i zapiekania gotuje się również w łupinkach. Warzywa zalewa się wrzącą, osoloną wodą w takiej ilości, aby były zakryte i gotuje na silnym ogniu pod przykryciem.
Aby nadać jarzynom delikatniejszy smak i ochronić je przed utrata witamin, należy gotować warzywa z dodatkiem mleka, np. kapusta cukrowa lub włoska na mleku. Warzywa z wody i warzywa zagęszczane mąką należy gotować tylko do zmiękczenia tkanki; nie dopuszczać do ich rozgotowania.
* * *
Potrawy z warzyw jarzyn gotowanych,
warzywa rozdrobnione wymagają krótszego czasu gotowania.
Warzywa zielone oraz zawierające gorzkie, piekące składniki, jak wszystkie odmiany kapusty oraz kalafior, powinny być po zagotowaniu odkryte (wraz z parą uciekają olejki eteryczne, o gorzkawo–cierpkim smaku), a po pewnym czasie ponownie przykryte i pod przykryciem dogotowane.
Trzeba pamiętać, że bardzo wartościowe są wywary uzyskane po ugotowaniu warzyw. Nie powinno się więc ich wylewać, lecz użyć do zup i sosów. Wywar z ziemniaków w okresie kiełkowania zawiera trującą solaninę, która przechodzi do wody podczas gotowania. Solanina wytwarza się w czasie kiełkowania w bulwie i gromadzi pod skórką w okolicy oczek. Na wiosną należy gotować więc ziemniaki obrane, a oczka starannie wycinać oraz ziemniaki do gotowania zalewać większą ilością wody.
Do gotowania warzyw najodpowiedniejsze są naczynia aluminiowe. Jeżeli używa się naczyń emaliowanych należy zwracać uwagę, aby emalia nie była uszkodzona. Potrawy z jarzyn gotowanych dzielimy na jarzyny z wody i jarzyny zagęszczane.
Jarzyny z wody.
W celu ich otrzymania gotuje się warzywa w wodzie lub parze. Na uwagę zasługuje sposób gotowania warzyw w parze pozwalający na zachowanie składników, które nie przechodzą wówczas do wody. Do tego celu potrzebne są naczynia o podwójnym dnie, z wkładką do jarzyn. Wytwarzająca się para przechodzi przez otwory wkładki do produktu i powoduje jego zmiękczenie. Można również gotować warzywa w naczyniu ciśnieniowym zwanym „szybkowarem”.
Czas gotowania skraca się wówczas do ⅓, dlatego szybkowar stosować należy głównie do produktów wymagających dłuższego gotowania, jak na przykład warzywa korzeniowe. W szybkowarze są mniejsze straty witaminy C, niż podczas zwykłego gotowania w parze. Nie należy gotować jednak w szybkowarze warzyw strączkowych, gdyż występująca w nich witamina B ulega zniszczeniu, ani też ziemniaków, które łatwo się rozgotowują.
Warzywa gotowane w wodzie w całości lub w częściach osącza się z wywaru. Polewa masłem, topioną słoniną, a także posypuje się siekaną zieleniną oraz cebulą usmażoną na tłuszczu.
Do wykończenia potraw z jarzyn z wody używa się również zrumienionej w piekarniku lub na płycie na patelni tartej bułki. Posypuje się jarzyny przed okraszeniem lub też miesza się ją ze stopionym tłuszczem i polewa jarzyny.
Jarzyny zagęszczane.
Zagęszczanie jarzyn odbywa się mianowicie przez:
- oprószanie, to jest posypywanie ugotowanych jarzyn mąką – wymieszanie i zagotowanie. Wówczas dodać należy masło surowe – w ten sposób zagęszcza się raczej młode warzywa,
- podprawianie zawiesiną z mąki i zimnego wywaru, zagotowanie i dodanie śmietany (np. buraki ze śmietaną),
- podprawianie zasmażką, którą rozprowadza się wodą, mlekiem, wywarem lub śmietaną i zagotowuje. Używanie mleka do podprawiania powinno być stosowane przy sporządzaniu szpinaku, gdyż zapobiega to częściowo odwapniającemu działaniu kwasu szczawiowego występującego w tym produkcie.
Warzywa, które mają być zagęszczane, gotuje się pod przykryciem w małej ilości wody. Początkowo na silnym ogniu, po zagotowaniu na wolniejszym, aby woda nie parowała zbyt gwałtownie, a warzywa nie przypalały się.
* * *
Potrawy z warzyw gotowanych wykańcza się przez posypywanie siekaną zieleniną lub siekanymi jajami. Podnosi to wartość odżywczą, smak, a równocześnie nadaje jej estetyczny wygląd. Potraw z warzyw nie należy przetrzymywać na gorącej płycie. Potem też odgrzewać, należy przyrządzać takie ilości potraw, które mogą być spożyte w danym posiłku. Warzywa mrożone przeznaczone na potrawy gotowane należy opłukać wodą gorącą i zaraz poddawać ogrzewaniu.