Przetwory domowe

Przetwory domowe

Przetwory domowe


Kilka linków do przygotowania przetworów domowych. 
Napoje
Przepisy różne
Dżemy
Galaretki
Konfitury
Marmolady
Powidła
Kiszenie warzyw
Marynowanie warzyw
Przetwory z grzybów


Przetwórstwo jest walką z drobnoustrojami gnilnymi

Są więc takie, które rozwijają się w środowisku zasadowym, są takie które wymagają większej kwasowości swego środowiska. W jajach, mięsie, owocach i warzywach bakterie znajdują odpowiednie środowisko, więc rozwijają się tam szybko powodując ich psucie się i gnicie.

Dlatego, jeśli mają one być dłużej przechowywane, muszą być odpowiednio utrwalone.

Rozpatrzmy te sposoby.

  1. Zabezpieczenie przed dostępem powietrza. W celu ograniczenia wymiany powietrza,z którym do naszej żywności przedostają się grzyby i bakterie stosujemy metodę zamykania żywności w szczelnych naczyniach (wekowanie w słojach), lub innych pojemnikach (foliowych, z tworzywa). Usunięcie powietrza z pojemnika bardzo poprawia warunki przechowywania żywności.
  2. Przechowywanie w chłodzie. Ponieważ niższa temperatura powoduje spowolnienie procesów życiowych bakterii, choć ich nie zabija – aby przedłużyć okres przydatności do spożycia przechowujemy żywność w chłodniach, lodówkach, w specjalnych pomieszczeniach (piwnicach). Wszystkie zakłady przetwórcze, sklepy, a także nasze gospodarstwa domowe są wyposażone w odpowiednie do przechowywania żywności urządzenia i miejsca.
  3. Mrożenie. Ze wszystkich sposobów domowego konserwowania żywności – mrożenie jest najlepsze.
  4. Ogrzewanie. wiemy, że wysoka temperatura zabija bakterie.
  5. Suszenie. Drobnoustroje nie będą rozwijać się bez wilgoci.
  6. Smażenie owoców.
  7. Solenie.
  8. Przechowywanie w kwasach.
  9. Utrwalanie środkami chemicznymi.

Podstawowym powodem konserwowania żywności jest potrzeba zwiększenia jej trwałości. Przyczyną szybkiego psucia się żywności jest działanie rożnych czynników biologicznych powodujących zmiany jej właściwości. Zmiany te wywoływane są przede wszystkim przez grzyby (pleśnie) i bakterie. Żyją one o rozmnażają się wszędzie i w sprzyjających warunkach .środowiskowych powodują rozkład naszej żywności. Bakterie i grzyby wraz z kurzem przenoszone są do powietrza, skąd osiadają na wszystkich przedmiotach. Drobnoustroje są dla nas szkodliwe, ale są też pożyteczne.

Szkodliwe warunki dla przechowywania żywności.


Do szkodliwych zaliczamy przede wszystkim bakterie chorobotwórcze. Do bakterii tych zaliczamy również te, które powodują gnicie. Grzyby pleśniowe są również szkodliwe, z wyjątkiem niektórych, stosowanych na przykład jako leki (antybiotyki). Drobnoustroje niesłychanie szybko rozmnażają się.
W ciągu kilku godzin z kilku bakterii mogą powstać ich miliony. Potrzebują one tylko odpowiedniej pożywki i sprzyjających warunków środowiskowych. Nasze produkty żywnościowe są na ogół doskonałą pożywką dla bakterii. Korzystne warunki środowiskowe to odpowiednia temperatura i wilgotność. Innym parametrem umożliwiającym przeżycie i rozmnażanie się bakterii jest odpowiednia kwasowość (zasadowość) środowiska.
Przetwarzanie jest metodą na utrzymanie żywności w stanie przydatnym do spożycia.


Zabezpieczanie przed wymianą powietrza
Przechowywanie w chłodzie
Mrożenie
Ogrzewanie
Suszenie
Smażenie
Solenie
Przechowywanie w kwasach
Utrwalanie środkami konserwującymi

  • bezoesan sodowy
  • salicylan sodowy
  • kwas mrówkowy

Amerykanie dziwili się często Polakom, że jadają zgniłą kapustę i zepsute mleko. Od wielu lat jednak ich przemysł przyzwyczaił ich do picia sfermentowanego mleka (jogurtu). Również do jedzenia kiszonej kapusty dostępnej u nich w puszkach.
My jednak na użytek domowy kisimy kapustę w słojach i ceramicznych garnkach, przetwory domowe przechowujemy w piwnicach.
Utrwalenie produktów polega na takim ich przerobieniu, aby przy zachowaniu ich pełnej przydatności do spożycia, zmienić ich właściwości, aby bakterie i drożdże nie znalazły tam warunków do życia. Każdy ze sposobów konserwacji żywności zmniejsza jej przydatność dla człowieka, pogarszając jej jakość w stosunku do żywności świeżej. Każdy sposób zmienia jednak parametry żywności w inny sposób i od nas zależy wybranie odpowiedniej dla nas metody.


Print Friendly, PDF & Email
0 0 głosy
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Powiązane zdjęcia:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz, proszę o komentarz.x