Rosół z kury
Rosół z Kury.
Tradycyjnie, to właśnie rosół z kury jest najbardziej polską zupą w naszej kuchni. Typowy, przygotowuje się z całej kury, lub z połówki. Może być kura dowolnej rasy – istotne, aby była to kura z wybiegu. Rosół jest żółty, dość tłusty o bardzo intensywnym smaku i zapachu. Można ugotować też jest rosół z kurczaka. Wielu ludzi najbardziej kocha rosół właśnie z kury, inni wolą wołowy!
Aby otrzymać dobrej jakości wywar mięsny, czyli rosół należy wybierać dobrej jakości mięso świeże, po umyciu pokrajać je na kila kawałków, włożyć je do zimnej wody i powoli podgrzewać doprowadzając do wrzenia. W zimnej wodzie następuje rozpuszczanie białka mięsa, które dzięki temu może przejść do wywaru razem z solami mineralnymi i pozostałymi składnikami mięsa, podnosząc wartość odżywczą wywaru.
Po zagotowaniu wywar należy gotować na małym ogniu pod przykryciem tak długo, aż mięso będzie miękkie. Pod koniec gotowania dodać przyprawy i opłukane warzywa. Na wywar do zup czystych, do jakich zaliczamy rosół, doskonale nadaje się drób, szczególnie kury, które nie mogą być stare, gdyż mięso z nich jest łykowate, a rosół niesmaczny. Dodatek kawałków innego drobiu, jak np kaczki, gęsi czy indyki podnoszą smak rosołu.
Składniki:
- 1 kura,
- 20 dkg włoszczyzny,
- 1 ¾ litra wody,
- 5 dkg cebuli,
- 1 łyżka zielonej pietruszki,
- sól, pieprz,
Przygotowanie:
- Oczyszczoną, sprawioną kurę włożyć do wrzącej, osolonej wody, gotować.
- Pod koniec gotowania kury dodać opłukaną i oczyszczoną włoszczyznę.
- Pod koniec włożyć kapustę włoską i zrumienioną cebulę.
- Gdy kura jest już miękka, wyjąć ją i podać.
- Rosół przecedzić, odtłuścić.
- Podawać z makaronem, ryżem, groszkiem ptysiowym, kluseczkami francuskimi lub pokrojonymi jarzynami z gotowania rosołu.