Zupy – podział – sposoby przyrządzania
Zupy – Podział – Sposoby Przyrządzania
Szukaj w GOOGLE
- Ze względu na rodzaj wywaru, który wchodzi w skład zupy, dzielimy je na: jarskie, sporządzane na wywarach z warzyw, grzybów, owoców i na mleku oraz jarzynowo – mięsne, sporządzane na wywarze z warzyw, kości i mięsa.
- Zupa otrzymuje nazwę od głównego składnika, który nadaje jej charakterystyczny smak i zapach. W celu otrzymania odpowiedniej gęstości i kleistości oraz związania składników z wywarem stosuje się podprawianie zup.
- Zupy można zagęszczać bez podprawiania przez połączenie z dodatkiem skrobiowym: kaszą, zacierką, ziemniakami itp.
- Nie zagęszczane noszą nazwę czystych.
Biorąc pod uwagę podprawianie, dzielimy zupy na:
Zupa podprawiana zawiesiną:
- z mąki i wody lub wywaru,
- z maki i śmietany, mleka, kefiru,
- podprawiane zasmażką,
- mlekiem i żółtkami,
- podprawiane masłem i żółtkami.
Przyrządzanie zupy obejmuje następujące etapy pracy:
- przygotowanie głównego składnika i łączenie następnie z wywarem,
- oczywiście przygotowanie wywaru,
- dodatkowo podprawianie zup,
- na koniec przyprawianie do smaku przyprawami zielonymi lub innymi.
Przygotowywanie wywarów
Zupa – przygotowanie głównego składnika
Głównym składnikiem zup mogą być warzywa, owoce, grzyby, kasze i kluski. Przygotowanie głównego składnika najpierw polega na rozdrobnieniu i gotowaniu. Ten składnik zupy należy gotować osobno i używać wraz z wywarem, w którym był gotowany, lub też gotować na przecedzonym wywarze. Warzywa, grzyby, owoce również wchodzą w skład zupy rozdrobnione: krojone, siekane, dzielone na kawałki lub przetarte.
Podprawianie zup
- Zupy sporządzane na esencjonalnych wywarach mięsno – jarzynowych, niezagęszczane, tzw.
- Czyste, podaje się w małych ilościach w filiżankach dla pobudzenia apetytu (rosół, barszcz burakowy, zupa pomidorowa czysta itp.).
- Dla podniesienia wartości kalorycznej zup oraz w celu zagęszczenia i złączenia składników należy zupy podprawiać.
- W skład podprawy wchodzi tłuszcz (pod każdą postacią: np masło śmietana, śmietanka, olej, smalec itp.) oraz mąka.
- Najprostszą metodą zagęszczania zup jest dodanie zawiesiny mąki i zimnego płynu.
- Zawiesinę otrzymana przez rozmieszanie mąki z wodą, z mlekiem, kefirem, śmietaną lub zimnym wywarem wlewa się do wrzącej zupy i zagotowuje.
- W zasadzie śmietana i śmietanka powinny być dodane do zupy po zagotowaniu w niej zawiesiny.
Jeśli jednak używa się śmietany nie pasteryzowanej, pochodzącej z mleka krów nie będących pod nadzorem weterynaryjnym, należy ją (zgodnie z zaleceniem lekarzy), zagotować.
Podprawianie zup zasmażką jest bardziej skomplikowane.
Zasmażkę otrzymuje się przez zasmażenie maki z tłuszczem, rozprowadzenie zimna wodą, wywarem lub śmietaną i zagotowanie przy równoczesnym mieszaniu i rozcieraniu masy. Zagotowaną zasmażkę rozprowadź niewielką ilością gorącej zupy i łączy z całością. W celu otrzymania podprawy łatwo strawnej wskazane jest dodawanie do stopionego tłuszczu zrumienionej mąki. Zależnie od stopnia zrumienienia rozróżniamy następujące rodzaje zasmażek:
Zupy z warzyw i owoców podprawia się mąką, a następnie zaciąga mlekiem (można śmietanką) z żółtkami. Podprawa ta musi być wymieszana z zupą tuż przed podaniem, aby nie spowodować ścięcia żółtek. Stosuje się również podprawianie zup masłem utartym z żółtkami. Podprawy te są lekko strawne i bardzo odżywcze. Do podprawionej zupy dodaje się przyprawę, w celu nadania jej odpowiedniego smaku, oraz zieleninę, która ma nie tylko walory smakowe, ale podnosi wartość witaminową zup. Do zieleniny zaliczamy pietruszkę, koperek, szczypiorek, które należy drobno posiekać i włożyć do gotowej zupy.
Wskazane jest również dodawanie soków z kiszonych warzyw – po ich dodaniu nie należy już zup gotować.