Medalion wieprzowy panierowany (w grzankach)
Medalion wieprzowy panierowany
(w grzankach). Przy kupnie schabu, zarówno na kotlety czy do upieczenia najlepszym jest schab lekko przerośnięty tłuszczem tworzącym na przekroju mięsa, tak zwany marmurek.
Jaki schab wybieramy, i co dalej?
Na jeden kotlet potrzeba około 17 dag schabu. Kotlety bardzo cienkie mimo panierowania stają się bowiem po usmażeniu zbyt suche. Po odcięciu kości kręgosłupa (najlepiej, kiedy zrobi to rzeźnik) wyciąć kotlety, pozostawiając przy każdym kotlecie kostkę. Kotlety z kostką wyglądają na talerzu apetyczniej, ponadto mięso przy kostce jest smaczniejsze. Kotlety najpierw lekko rozbić, a samą kostkę mocniej tak, aby zrównać ją z mięsem kotleta, w przeciwnym razie mięso przy kostce może pozostać surowe. Doskonałego smaku kotlety nabierają, jeśli na ½ godziny przed smażeniem wetrzemy w mięso trochę dobrze startego majeranku.
Co robimy z naszym mięsem?
Najpierw należy kotlety lekko nacięć w 2 – 3 miejscach na obwodzie, posolić. Później oprószyć mąką i maczać w rozbitym na talerzu jajku, opanierować w jasnej tartej bułce. Robimy to przyciskając mocno kotlet do wysypanej na stolnicy lub desce bułki. Od jakości bułki tartej, która powinna być jasna, miałka i nie mieszana z tartym chlebem, w dużym stopniu zależy piękny, złocisty kolor smażonego mięsa.
Kotlety smażyć na dobrze rozgrzanym smalcu z 2 stron na rumiano, a następnie dosmażyć na brzegu płyty kuchennej, albo na małym ogniu. Po usmażeniu dodać trochę masła, łyżkę wody, na koniec przykryć patelnię z kotletami szczelnie pokrywą i potrzymać ok. 5 minut. Kotlety stają się wskutek tego bardziej soczyste i kruche.
Składniki:
- 70 dag schabu z kością,
- 4 dag tłuszczu,
- 4 dag masła,
- sól,
panierowanie:
- 3 dag mąki,
- 1 jajo,
- 5 dag czerstwej bułki,
- 5 dag tartej bułki,
Przygotowanie:
- Mięso opłukać, oddzielić od kości, odcisnąć z wody, pokroić ostrym nożem nieco skośnie w poprzek włókna na porcje, pobić niezbyt silnie tłuczkiem, wyrobić nożem nadając kształt okrągły (grubość 2 cm).
- Czerstwą bułkę pokroić w cienkie kromki, a następnie na grzanki długości 2 cm, szerokości 1 cm.
- Mięso osolić, panierować w mące, rozmąconym jaju i grzankach zmieszanych z tartą bułką.
- Panierowanie przycisnąć palcami lub nożem.
- Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z 2 stron na złoty kolor, dosmażyć na brzegu płyty.
- Podawać natychmiast po usmażeniu nałożone na owalnym półmisku, polane tłuszczem ze smażenia.