PRZEPISYWypiekaneWyroby cukiernicze

Skórka pomarańczowa smażona

Skórka pomarańczowa smażona


Przepis Staropolski

Wybrać ładne pomarańcze z grubymi skórkami, pokroić je na sześć części i delikatne obierać, żeby nie porozrywać. Jeżeli kto zbiera do smażenia przez jakie 10 dni skórki, trzeba je kłaść w garnek z zimną wodą, zmieniając ją codziennie. Następnie w rondlu zalać wodą i gotować kilka godzin, nie mniej jak 4, nie dłużej jak 5, stosownie do ognia i ilości skórek, póki nie będą zupełnie miękkie. Nie można gotować w żelaznym garnku, bo tracą kolor, robią się czarne i brzydkie. Gdy są miękkie, odlać wodę, a skórki, włożywszy do miski, zalać zimną wodą. 

Na drugi dzień wybrać je na przetak, żeby zupełnie odsiąkły z wody. Zrobić syrop zwyczajny, lekki, skórki włożyć do jakiegoś szerokiego naczynia i wolnym zupełnie zalać tak, aby wszystkie były nim pokryte. Nazajutrz odlać syrop, który użyć do osłodzenia wódek i napojów, a zrobić świeży syrop, rachując 1 kg cukru na 1 kg skórek, zważonych przed gotowaniem i 3 szklanki wody. Skórki osączyć zupełnie i powtórnie zalać gorącym syropem. Tak pozostawić przez dobę.

Na trzeci dzień skórki odcedzić, dobrze osączyć na przetaku, do syropu dodać cukru, znowu po 1 kg na każdy kg skórek, nie dolewając już wody, a gdy się już wygotuje do gęstości, zalać gorącym syropem.

Czwartego dnia odlać syrop, gdy się zagotuje. Wrzucić skórki, parę razy zagotować i zostawić w salaterce.

Tak przyrządzone, chowa się w słojach obwiązanych papierem w spiżarni lub suchej piwnicy, dopiero gdy chcemy je mieć na sucho, wyjąć, ile potrzeba z syropu, rozłożyć na przetaku i pozostawić w spokoju na 12 godzin. Wziąć świeżego cukru, zamoczyć w wodzie tyle tylko, ile przyjmie w siebie, zrobić gęsty syrop, czyli konserwę, którą się próbuje w następujący sposób: widelec umoczyć w gotującym się syropie i dmuchnąć w powietrze, jeżeli będą z niego lecieć piórka, czyli nitki cukrowe, to właśnie już cukier jest dobry. Wrzucić skórki, mieszać na ogniu 3 minuty, zdjąć z ognia i mieszać, aż cukier zacznie stygnąć, wtedy wyjmować widelcem na rzadkie druciane sito, najlepiej zaś na rzadką siatkę z drutu, na nóżkach opartą. Nie trzeba je osuszać, bo same natychmiast obsychają. Można użyć połowę tego syropu, w którym były smażone, z dołożeniem świeżego cukru, nigdy jednak nie będą tak białe. Świeżo zrobione są najlepsze, gdy leżą dziesięć dni lub więcej, zsychają się bardzo. 

Do pierwszego zalania skórek bierze się ½ l wody 1 kg cukru, do drugiego i trzeciego razu po ½ kg cukru, gdyż syrop zwodnieje od wilgoci skórek pomarańczowych, czyli na ½ kg skórek bierze się razem 1½ kg cukru. 

A teraz trochę bardziej współczesny i uproszczony przepis. Efekt też niezły. 

skorka-pomaranczowa

Składniki:

  • 1 kg skórki surowej,
  • 1 ½ kg cukru,
  • ¾ l wrzącej wody,
  • 1 łyżka octu 6%,
skórka pomaranczowa
Obieranie skórki z pomarańczy.

Przygotowanie:

  1. Skórkę zalać świeżą, zimną wodą i moczyć ją przez trzy dni, codziennie dwukrotnie zmieniając wodę, w końcu wodą odcedzić.
  2. Ugotować syrop z cukru i wody, dodać ocet i na rzadki syrop włożyć skórki i smażyć przez kilka dni codziennie po trochu, tak długo, aż kropla syropu opuszczona na talerzyk zachowa kulisty kształt.
  3. Skórkę przełożyć do słoja, zalać syropem, słoik uszczelnić lub zawekować.
  4. Skórka pomarańczowa może być przechowywana w chłodnym miejscu przez okres kilku miesięcy.

0 0 głosy
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Powiązane zdjęcia:

Subskrybuj
Powiadom o
guest


0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz, proszę o komentarz.x