Leczo z kiełbasą
Leczo z kiełbasą (lecsó)
Kuchnia węgierska ma bowiem w Polsce bardzo wielu zwolenników, dzięki rzeszom turystów, którzy chętnie spędzają urlopy na gościnnej ziemi węgierskiej, a również na obecność tej kuchni w wielu naszych restauracjach. Współczesną kuchnię węgierską charakteryzuje używanie dużej ilości tłuszczu, cebuli, papryki i śmietany, którą Węgrzy przejęli z naszej kuchni. Zapewne będzie budziło zdziwienie tych, którzy nie wyobrażają sobie tej kuchni bez papryki, tymczasem weszła ona do niej dopiero około sto lat temu. Na początku XIX wieku nieliczne wzmianki są w ówczesnych książkach kucharskich, w XVIII jeszcze o niej wcale nie wspominają. Wprowadzili ją jednak o wiele wcześniej Turcy, którzy uprawiali ją na własne potrzeby. Do Europy papryka dotarła dwoma drogami. W tym samym czasie – z końcem XV wieku do Hiszpanii sprowadził ją z Ameryki Krzysztof Kolumb i Turcy – ze wschodu.
Składniki:
- 3 papryki (czerwona, zielona, żółta),
- ok. 1 kg pomidorów,
- 25 dag kiełbasy, lekko podsuszanej,
- 2 cebule (cukrowe),
- 2 łyżki smalcu (gęsiego),
- 2 – 4 ząbki czosnku,
- 2 łyżeczki papryki w proszku (słodkiej),
- ½ łyżeczki papryki w proszku (ostrej),
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego (albo ½ l przecieru – passaty z kartonu, z butelki),
- świeża bazylia do smaku,
- sól, pieprz świeżo zmielony lub utłuczony w moździerzu,
Leczo z kiełbasą – przygotowanie:
- Najpierw na tłuszczu trzeba przesmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, najlepiej cukrową, jeśli jest dostępna, bo nie jest zbyt ostra. Nie trzeba jej zrumieniać, jedynie musi się zeszklić. Następnie dołożyć pokrojoną kiełbasę, mieszać dość często i smażyć przez około 10 minut. Rozgnieciony lub utarty na tarce czosnek dodajemy i smażymy jeszcze przez 2 – 3 minuty.
- Pokrojoną w kostkę paprykę dodajemy do naszej potrawy i mieszamy dusząc całość jeszcze 3 – 5 minut (do miękkości papryki). Trzeba dusić paprykę tak, aby jej nie rozgotować i zachować strukturę potrawy. Całość doprawiamy słodką i ostrą papryką, połową łyżeczki soli i pieprzem do smaku.
- W końcu dodajemy świeże pomidory, które obieramy ze skórki po ich sparzeniu. Potrawę doprawiamy, dodając posiekane drobno liście oregano. Dusimy jeszcze około 15 – 20 minut. Jeżeli mamy pomidory bardziej soczyste, nie dodajemy nasion, gdzie jest wiele płynu. Na koniec dodajemy koncentrat pomidorowy, który ją zagęści. Jeżeli dodawaliśmy świeże pomidory, można dodać trochę cukru i soli, aby zrównoważyć smaki.