Dania główneObiadRodzaj posiłku

Potrawy półmięsne

Potrawy półmięsne

sporządza się z jarzyn, również z ciasta lub kaszy z dodatkiem niedużej ilości mięsa. Poza tym w skład tych potraw wchodzą przyprawy, jak smażona cebula, grzyby, sól, pieprz, majeranek, gałka muszkatołowa.


Sposób przyrządzania, uwagi ogólne

Do potraw półmięsnych ostatecznie można używać gorszych gatunków mięsa lub podrobów. Składniki tańsze, jak np kasza, warzywa i ciasto w połączeniu z małymi ilościami mięsa dają potrawę smaczną, o dużej wartości odżywczej, której koszt jest znacznie niższy od kosztu potrawy mięsnej.

Zastaw produktów w tych potrawach może być ostatecznie bardzo urozmaicony, a do ich przyrządzania dają się zastosować prawie wszystkie sposoby obróbki cieplnej, co pozwala na uniknięcie monotonii żywienia. Potrawy półmięsne można podzielić więc na następujące grupy:

  1. mięso duszone w jarzynach,
  2. jarzyny nadziewane,
  3. potrawy z ciasta i mięsa,
  4. kasze wypiekane z mięsem i podrobami,
  5. kotlety z mięsa i z warzyw,
  6. kotlety z mięsa i kaszy.

Najmniej pracochłonne są mięsa duszone w jarzynach. Mięso należy dusić pod przykryciem do miękkości – pod koniec dodając warzywa. Potrawy te podajemy z ziemniakami i sezonowymi surówkami.

Z czego i jakie potrawy półmięsne. 

Podstawowym składnikiem potraw drugiej grupy są warzywa, które nadziewa się w stanie surowym lub obgotowane. Nadzienie sporządza się z mięsa gotowanego lub surowego, mielonego i dodaje się zależnie od przepisu kaszę lub namoczoną bułkę. Nadziane warzywa dusi się lub zapieka.

Knedle, pierogi i naleśniki przyrządza się zaś z nadzieniem z mięsa. Wyroby z ciasta kluskowego, jak łazanki, makaron, kluski, po ugotowaniu łączy się z mielonym mięsem lub wędliną i przyprawami przez wymieszanie lub też przekłada się warstwami, a następnie zapieka w piekarniku. Podaje się z sosami i surówkami.

Kasze ugotowane na sypko miesza się z wędlinami, podrobami, mięsem mielonym, gotowanym lub duszonym z dodatkiem przypraw i tłuszczu i zapieka się. Czas zapiekania jest krótki, gdyż produkty podstawowe były poprzednio ugotowane. Technika wykonania tych potraw jest więc szybka.

Bardziej pracochłonne są kotlety z masy mięsno-jarzynowej lub z kaszy i mięs mielonych. Mięso surowe można mieszać z gotowanymi warzywami lub ugotowana kaszą i dodatkiem jaj. Z masy tej formuje się kotlety, otaczając w tartej bułce i smaży. Jako dodatki do kotletów półmięsnych podawane są ziemniaki, surówki i sosy.

Kliknij i głosuj na artykuł
[Total: 0 Average: 0]
0 0 głosy
Article Rating

Powiązane zdjęcia:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz, proszę o komentarz.x