Przygotowanie mięsa
Przygotowanie mięsa –
trochę istotnych porad
Co jest istotne przy obróbce mięsa?
Mięso najlepiej kupować u zaufanego rzeźnika, który stałemu klientowi zawsze staranniej dobiera sprzedawany kawałek i obsługuje go lepiej niż przypadkowego gościa.
Mięso ze sztuk starych mniej się kurczy podczas smażenia i gotowania niż ze sztuk młodych.
Frytura – do sporządzenia frytury do smażenia bierze się zwykle 1/3 łoju wołowego topionego, 1/3 smalcu, 1/3 oleju rafinowanego. Inny sposób to : 1/3 smalcu i 2/3 oleju, albo 1/3 oleju i 2/3 smalcu. Fryturą nazywany jest również czysty, bez domieszek topiony łój wołowy. Przygotowuje się fryturę w sposób następujący: tłuszcz okołonerkowy namoczyć w zimnej wodzie przez 24 godziny, zmieniając wodę kilka razy. Pokrajać na drobne kawałki, włożyć do kamiennego garnka, zalać małą ilością zimnej wody i gotować na wolnym ogniu, aż woda powoli wyparuje.
Przed przystąpieniem do smażenia mięsa trzeba zawsze rozgrzać najpierw patelnię na mocnym ogniu, roztopić tłuszcz i dopiero wówczas kłaść na patelnię uformowane kawałki mięsa. Po zrumienieniu się mięsa z każdej strony, zmniejszyć płomień i dosmażyć na wolnym ogniu.
Szpikowanie mięsa odbywa się zwykle nie w głąb mięsa, lecz płytko pod powierzchnię mięsa. Do szpikowania płytkiego kraje się na cienkie beleczki o długości 4 cm, które przewleka się specjalną igłą, tzw. szpikulcem. Grubsze mięso wołowe i cielęce (chude), szpikuje się grubszymi beleczkami słoniny, robiąc w mięsie otwory końcem ostrego wąskiego noża i wpychając tam słoninę.
Wątróbkę solić należy dopiero po usmażeniu lub ugotowaniu, gdyż inaczej będzie twarda. Wątróbka chuda, ciemna, zwłaszcza wołowa, jest mniej smaczna niż tłusta i jasna. Chcąc poprawić smak takiej wątroby trzeba ją wymoczyć przez 1½ godziny w mleku.
Podroby mięsne należy smażyć zawsze tuż przed podaniem na stół. Danie mięsne podane nie natychmiast po usmażeniu i na zimnych talerzach zawsze traci na jakości i smaku.
Przygotowując potrawę mięsną należy solić potrawę jak najpóźniej. Surowe mięso pod wpływem soli wydzieli po pewnym czasie sok, wskutek czego staje się suche, wiórkowate, traci smak. Dlatego solić trzeba całe kawałki mięsa tuż przed smażeniem, a mięso siekane w trakcie sporządzania z niego masy mielonej – farszu.
Sznycel, brizol, stek itp. powinny być tylko raz jeden odwracane na patelni. Po powtórnym odwróceniu panierka mocno nasiąka tłuszczem, co powoduje odklejanie się warstwy panierowanej. Odwracać więc należy mięso dopiero wtedy, gdy będzie dostatecznie rumiane. Nie należy również z tego samego powodu przykrywać pokrywką patelni podczas smażenia sznycli.
Poprawić smak smażonego mięsa można dodając do potrawy masła: wrzucić kawałek masła na patelnię w momencie dosmażania się mięsa; pod koniec smażenia się mięsa na innej małej patelni lekko podrumienić kawałek masła śmietankowego i polewać nim smażone mięso w momencie podawania potrawy na stół.
Mięso smażone traci smak po kilku minutach, należy go natychmiast podawać na ogrzanych talerzach na stół.
Smażone mięso odgrzane nie jest już smaczne w przeciwieństwie do mięsa duszonego lub pieczonego.
Kiedy mięso jest już usmażone? – poznaje się to po przekrojeniu kawałka i obserwowaniu wyciekającego soku: sok brunatnoróżowy świadczy że mięso było ogrzane do temperatury 70 – 72°C; sok jasnożółty – temperatura powyżej 72°C – oznacza, że mięso jest usmażone.
Blanszowanie jest to oparzanie mięsa przed gotowaniem lub pieczeniem gorącą wodą lub jednorazowe zagotowanie w wodzie i zlanie tej wody.
Masa mięsna mielona
Składnikami masy mięsnej są: mięso, pieczywo pszenne – czerstwe w ilości 25% w stosunku do wagi mięsa, mleko lub woda, jaja, sól i przyprawy. Dodatek pieczywa czerstwego powoduje, że masa mięsna po usmażeniu lub upieczeniu jest pulchna i soczysta, dzięki temu, iż sok wydzielający się z mięsa w czasie obróbki termicznej nie uchodzi na zewnątrz, a jest zatrzymywany w porach pieczywa. Jaja są środkiem spajającym – do tego celu można również użyć ziemniaków gotowanych, kaszy manny lub mąki ziemniaczanej, którą należy dodawać w małych ilościach, gdyż w przeciwnym razie masa mięsna staje się zbita i twarda.
Pieczywo należy namoczyć w mleku lub w wodzie. Mięso opłukane, oczyszczone z powięzi, pokroić na kawałki o średnicy 4 cm i przepuścić przez maszynkę. Pieczywo odcisnąć, wymieszać ze zmielonym mięsem i po raz drugi mięso zemleć, dodać całe jaja lub białka, przyprawić do smaku solą, pieprzem. Masa mięsna mielona powinna być pulchna, dlatego należy starannie wyrobić łyżką lub ręką maczaną w wodzie(można dodać w miarę potrzeby wody lub mleka).
Dobrze wyrobiona masa łatwo odstaje od miski i ręki. Mieloną masę mięsną można otrzymać z wołowiny, cielęciny, baraniny, wieprzowiny i koniny. Do zmielenia dodaje się mięso pośledniejszego gatunku lub obrzynki (ścinki). Masę mięsną można sporządzać łącząc poszczególne gatunki mięsa w ten sposób, aby mięso chude było uzupełnione dodatkiem mięsa tłustego, np. mięso końskie czy wołowe mięsem wieprzowym.
Z masy mielonej można przyrządzać: kotlety, pulpety, klopsiki, zrazy, klops (pieczeń rzymska). W celu otrzymania powyższych półfabrykatów masę mieloną należy wyłożyć na zwilżoną deskę i zwilżonymi w wodzie rękami uformować gruby wałek. Wałek należy następnie podzielić na równe części i ukształtować je, otaczając równocześnie w tartej bułce lub mące.
Gotowanie mięs wędzonych
(szynka, boczek, kark, wędzonka, golonka)
Do gotowania mięsa używa się naczyń z grubego materiału. Nadają się do tego celu naczynia żeliwne emaliowane zaopatrzone w odpowiednią pokrywę.
Mięso w sosie potrawkowym
Mięso przeznaczone na potrawkę gotuje się z kością w niewielkiej ilości wody. Wkłada się je do wrzącej, osolonej wody i w połowie gotowania dodaje oczyszczoną włoszczyznę. Miękkie mięso wyjmuje się, oddziela kości i kroi na porcje. Na wywarze otrzymanym z gotowania mięsa przyrządza się zasmażany, zacierany lub podprawiany śmietaną sos.