Rosół z brukselką
Rosół z brukselką.
np na niedzielny obiad. Tradycja faktycznie wyniesiona z domu rodzinnego. Pożywny, również smaczny. Ugotuj to! Cóż właściwie więcej dodać?
Najbardziej wartościowa jest wołowina pochodząca z pewnością, tak jak każde mięso, ze sztuk młodych w wieku do lat 6-ciu. Mięso z młodych wołów jest spoiste, bez wątpienia delikatne, poprzerastane tłuszczem (“marmurkowate”) lub z tzw. “kwiatkiem” (czyli większe skupiska tłuszczu), drobnowłukniste lekko aromatyczne. Barwa mięsa jaskrawoczerwona, na przekroju lśniąca.
Tłuszcz biały lub białawy (żółty u zwierząt starych), łamliwy, u sztuk starszych dobrze odżywionych dodatkowo pokryta dość grubą warstwą całą powierzchnię tuszy.
Mięso wołów starych jest natomiast gruboziarniste, prawie brunatne, na przekroju matowe, w wielu miejscach poprzerastane grubymi błonami nie rozgotowującymi się podczas gotowania i z tego względu nie przydatnymi przy sporządzaniu potraw.
Zupy czyste,
jak np rosół przyrządza się z wywarów. Podobnie przygotowujemy buliony i barszcze. Podaje się je na przykład w filiżankach, czy bulionówkach. Do nich przygotować można różne dodatki, jak paszteciki, kulebiaki, grzanki, czesterki, paluszki, kruszładki, babeczki itp., albo w wazie lub na talerzu z osobno ugotowanymi kluskami, makaronem, paszą pulpetami. Zupy te mają zwykle niewielką wartość kaloryczną, jednak podajemy je ze względu na ich smak i aromat.
Składniki:
- ½ kg mięsa wołowego,
- 20 dag kości wołowych,
- 20 dag włoszczyzny,
- 5 dag cebuli,
- 2 l wody,
- sól, liść bobkowy, pieprz,
- ¼ kg brukselki,
Przygotowanie:
- Ugotować rosół z brukselką w podobny sposób, jak w przepisie „Rosół z mięsa wołowego”.
- Opłukać, oczyścić i ugotować brukselkę.
- Odcedzić rosół, jak też brukselkę.
- Włożyć brukselkę do rosołu.