Desery i napojeObiadPRZEPISYPrzystawkiŚniadanieSosyŚwiąteczne i karnawałoweWyroby cukiernicze

Potrawy wielkanocne

Potrawy Wielkanocne.

bazie 1Staropolska Wielkanoc bazie 1

Wielkanoc to najstarsze i obok Bożego Narodzenia najbardziej ulubione święto chrześcijańskie. To święto ruchome – wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Tydzień w którym wypada Niedziela Wielkanocna to Wielki Tydzień. Święta wielkanocne w tradycji chrześcijańskiej upamiętniają śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To również symboliczne nadejście wiosny po długiej zimie. To czas wiosennych porządków i przygotowania do odrodzenia się całej przyrody, święto odradzającego się życia.
wielkanocna-dekoracja
Z Wielkanocą wiąże się zwyczaj dzielenia się jajkiem i zwyczaj zdobienia jajek (pisanki, kraszanki). Zdobienie jaj to nie tylko chrześcijańska tradycja, to stary zwyczaj znany starożytnym Persom, Chińczykom i Fenicjanom. Znane są słowiańskie pisanki pochodzące z X wieku, ale prawdopodobnie zwyczaj ten był jeszcze starszy.

Drugi dzień świat, Lany Poniedziałek, inaczej Śmigus Dyngus to również tradycja przeniesiona jeszcze z czasów pogańskich, symboliczne oblewanie się woda, symbolizuje oczyszczenie się z zimowych chorób i zła, przejście do nowego okresu wolnego od negatywnego wpływu zimy.


pisanka
pisanka
wielkanoc-baner-zajaczki

Print Friendly, PDF & Email
0 0 głosy
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Powiązane zdjęcia:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Alek
Alek
2 lat temu

Uwielbiam jagnięcinę i zawsze na Wielkanoc staram się przygotowywać to mięsko. Mieszkam w Krakowie i tu akurat jest sklep Gugulski -pan jest hodowcą jagnięciny, więc od niego kupuję bezpośrednio. Mięso jest smaczne, kruche i soczyste.

2
0
Co o tym myślisz, proszę o komentarz.x