Obróbka mięsa
Obróbka mięsa
Wstępna obróbka mięsa
Pierwszą czynnością przy wstępnej obróbce jest staranne umycie mięsa. Mięso należy myć szybko pod strumieniem bieżącej wody, w całym kawałku przeznaczonym do przerobienia. Nie należy myć mięsa w małych już obranych z kości i ścięgien kawałkach, gdyż za pośrednictwem rąk oraz ze strumieniem wody zanieczyszczenia z powierzchni przenoszą się wówczas do wnętrza mięsa.
Podczas mycia należy zeskrobać miejsca bardzo zabrudzone, zaś ślady pieczęci ściąć po umyciu mięsa. Mycie mięsa podzielonego na części, a szczególnie po usunięciu kości powoduje utratę soków, a tym samym obniżenie wartości odżywczej mięsa. Z tych samych powodów nie należy moczyć mięsa w wodzie. Do wody podczas moczenia mięsa przechodzą rozpuszczalne w wodzie białka, składniki mineralne oraz witaminy grupy B. Umyte mięso należy osączyć z wody.
Jeżeli mięso pokryte jest większą ilością tłuszczu, należy go usunąć, pozostawiając warstwę 2 – 3 mm, tłuszcz bowiem chroni przed zbytnim wyparowaniem wody i wpływa na zachowanie większej soczystości mięsa. Następnie należy ostrożnie ściągać powięzie uważając, aby nie uszkodzić tkanki mięsnej. Najlepiej jest ścinać powięzie nieprzerwanym cięciem noża w jednym kierunku, przytrzymując błonę lewą ręką. Kości należy oddzielić od mięsa ostrym nożem, prowadząc go tuż przy kości. Po wyjęciu kości, należy je rozrąbać, aby umożliwić przenikanie składników do wywaru.
Przygotowując potrawy mięsne smażone i duszone należy surowiec mięsny rozdrobnić zależnie od rodzaju potrawy. Rozdrabnianie mięsa polega na krojeniu lub mieleniu.
Kroić należy mięso:
- w płaty prostopadłe do włókien mięsnych, uzyskując przez to kawałki porcjowe, które pobija się tłuczkiem i kształtuje zależnie od potrzeb.
- w małe kawałki wielkości 3 – 4 cm.
Pierwszy sposób krojenia stosuje się przy sporządzaniu zrazów bitych, kotletów, befsztyków, drugi – przy sporządzaniu gulaszu, paprykarzu i ragout (ragu). Mielenie mięsa stosuje się przy sporządzaniu potraw z masy mięsnej.
Narzędzia używane do wstępnej obróbki mięsa:
- deska z twardego drzewa,
- tłuczek – zbijak do pobijania mięsa,
- wąskie, ostro zakończone noże,
- siekacz do rozdrabniania kości,
- maszynka do mielenia mięsa,
- kamionkowa, emaliowana, szklana lub ze stali nierdzewnej miska do przetrzymywania mięsa w czasie obróbki (jeżeli używamy naczyń z tworzywa, muszą być one przeznaczone do kontaktu z żywnością).
Masa mięsna mielona.
Składnikami masy mięsnej są: mięso, pieczywo, pszenne czerstwe w ilości 25% w stosunku do wagi mięsa, mleko lub woda, jaja, sól i przyprawy. Dodatek pieczywa czerstwego powoduje, że masa mięsna po usmażeniu lub upieczeniu jest pulchna i soczysta. A to dzięki temu, iż sok wydzielający się z mięsa w czasie obróbki termicznej nie uchodzi na zewnątrz, a jest zatrzymywany w porach pieczywa. Jaja są środkiem spajającym. Do tego celu można również użyć ziemniaków gotowanych, kaszy manny lub mąki ziemniaczanej, którą należy dodawać w małych ilościach. W przeciwnym razie masa mięsna staje się zbita i twarda.
Pieczywo należy namoczyć w mleku lub w wodzie. Mięso opłukane, oczyszczone z powięzi, pokroić na kawałki o średnicy 4 cm i przepuścić przez maszynkę. Pieczywo odcisnąć, wymieszać ze zmielonym mięsem i po raz drugi mięso zemleć, dodać całe jaja lub białka, przyprawić do smaku solą, pieprzem. Masa mięsna mielona powinna być pulchna, dlatego należy starannie wyrabiać ją łyżką lub ręką maczaną w wodzie (można dodać w miarę potrzeby wody lub mleka).
Dobrze wyrobiona masa łatwo odstaje od miski i ręki. Mieloną masę mięsną można otrzymać z wołowiny, cielęciny, baraniny, wieprzowiny i koniny. Do zmielenia dodaje się mięso pośledniejszego gatunku lub obrzynki (ścinki). Masę mięsną można sporządzać łącząc poszczególne gatunki mięsa w ten sposób, aby mięso chude było uzupełnione dodatkiem mięsa tłustego, np. mięso końskie czy wołowe mięsem wieprzowym.
Z masy mielonej można przyrządzać: kotlety, pulpety, klopsiki, zrazy, klops (pieczeń rzymska). W celu otrzymania powyższych półfabrykatów masę mieloną należy wyłożyć na zwilżoną deskę i zwilżonymi w wodzie rękami uformować gruby wałek. Wałek należy następnie podzielić na równe części i ukształtować je, otaczając równocześnie w tartej bułce lub mące.
Smażenie mięsa.
- Mięso smaży się w nagrzanym tłuszczu. Proces smażenia jest krótkotrwały i polega na ogrzewaniu mięsa w otwartym naczyniu na powierzchni płyty kuchennej. Na rozgrzany tłuszcz kładzie się mięso.
- Na powierzchni mięsa stykającej się z naczyniem tworzy się „skórka” ze zrumienionego białka i skarmelizowanej skrobi (mięso smaży się otoczone mąką lub bułką tartą). „Skórka” ta chroni produkt przed utratą soków i przed utratą soków i przed nadmiernym nasiąknięciem tłuszczem. „Skórka” ma również duże znaczenie smakowe. Po utworzeniu się zrumienionej „skórki” z jednej strony, mięso odwrócić na drugą stronę. Usmażyć tak, aby powierzchnia była jednolicie zrumieniona.
- Mięsa do smażenia nie należy układać na patelni zbyt ciasno, gdyż para wydzielająca się podczas smażenia utrudnia tworzenie się zrumienionej „skórki” na całej powierzchni mięsa, a poza tym przy odwracaniu mięsa panierowanego uszkadza się panierunek. Na potrawy smażone używaj najlepszego gatunku mięsa, delikatnego, nie przerośniętego podwięziami i ścięgnami. Potrawy smażone z gorszych gatunków mięsa są twarde i łykowate. Gdy dysponuje się mięsem poślednim, należy potrawy smażone przyrządzić z mięsa mielonego.
- Mięso smaży się w kawałkach, których przygotowanie polega na wykrojeniu porcji mięsa w poprzek włókien. Grubość kawałków zależy od rodzaju potrawy i jest określona przepisem szczegółowym. Porcjowym kawałkom mięsa nadaje się dowolny kształt przez pobijanie zwilżonym wodą zbijakiem (tłuczkiem metalowym lub drewnianym oprawionym w metal). W niektórych przypadkach mięso rozpłaszcza się ręką i wyrabia nożem (befsztyk z polędwicy). Uformowane porcje mięsa wykańcza się przed smażeniem przez: oprószenie mąką, otaczanie w tartej bułce, panierowanie lub zanurzanie w cieście.
Kliknij i głosuj na artykuł
[Total: 0 Average: 0]