Mięso - potrawy

Obróbka mięsa

Ob­rób­ka mi­ęsa

kroi-mieso

Wstępna obróbka mięsa

Pierw­szą czyn­no­ścią przy wstęp­nej ob­rób­ce jest sta­ran­ne umy­cie mi­ęsa. Mi­ęso na­le­ży myć szyb­ko pod stru­mie­niem bie­żącej wody, w ca­łym ka­wa­łku prze­zna­czo­nym do prze­ro­bie­nia. Nie na­le­ży myć mi­ęsa w ma­łych już ob­ra­nych z ko­ści i ści­ęgien ka­wa­łkach, gdyż za po­śred­nic­twem rąk oraz ze stru­mie­niem wody za­nie­czysz­cze­nia z po­wierzch­ni prze­no­szą się wów­czas do wnętrza mi­ęsa.
Pod­czas my­cia na­le­ży ze­skro­bać miej­sca bar­dzo za­bru­dzo­ne, zaś śla­dy pie­częci ści­ąć po umy­ciu mi­ęsa. My­cie mi­ęsa po­dzie­lo­ne­go na części, a szcze­gól­nie po usu­ni­ęciu ko­ści po­wo­du­je utra­tę so­ków, a tym sa­mym ob­ni­że­nie war­to­ści odżyw­czej mi­ęsa. Z tych sa­mych po­wo­dów nie na­le­ży mo­czyć mi­ęsa w wo­dzie. Do wody pod­czas mo­cze­nia mi­ęsa prze­cho­dzą roz­pusz­czal­ne w wo­dzie bia­łka, skład­ni­ki mi­ne­ral­ne oraz wi­ta­mi­ny gru­py B. Umy­te mi­ęso na­le­ży osączyć z wody.
Je­że­li mi­ęso po­kry­te jest wi­ęk­szą ilo­ścią tłusz­czu, na­le­ży go usu­nąć, po­zo­sta­wia­jąc war­stwę 2 – 3 mm, tłuszcz bo­wiem chro­ni przed zbyt­nim wy­pa­ro­wa­niem wody i wpły­wa na za­cho­wa­nie wi­ęk­szej so­czy­sto­ści mi­ęsa. Na­stęp­nie na­le­ży ostro­żnie ści­ągać po­wi­ęzie uwa­ża­jąc, aby nie uszko­dzić tkan­ki mi­ęsnej. Naj­le­piej jest ści­nać po­wi­ęzie nie­prze­rwa­nym ci­ęciem noża w jed­nym kie­run­ku, przy­trzy­mu­jąc bło­nę lewą ręką. Ko­ści na­le­ży od­dzie­lić od mi­ęsa ostrym no­żem, pro­wa­dząc go tuż przy ko­ści. Po wy­jęciu ko­ści, na­le­ży je roz­rąbać, aby umo­żli­wić prze­ni­ka­nie skład­ni­ków do wy­wa­ru.
Przy­go­to­wu­jąc po­tra­wy mi­ęsne sma­żo­ne i du­szo­ne na­le­ży su­ro­wiec mi­ęsny roz­drob­nić za­le­żnie od ro­dza­ju po­tra­wy. Roz­drab­nia­nie mi­ęsa po­le­ga na kro­je­niu lub mie­le­niu.

Kroić należy mięso:

  1. w pła­ty pro­sto­pa­dłe do włó­kien mi­ęsnych, uzy­sku­jąc przez to ka­wa­łki por­cjo­we, któ­re po­bi­ja się tłucz­kiem i kszta­łtu­je za­le­żnie od po­trzeb.
  2. w małe ka­wa­łki wiel­ko­ści 3 – 4 cm.
Pierw­szy spo­sób kro­je­nia sto­su­je się przy spo­rządza­niu zra­zów bi­tych, ko­tle­tów, bef­szty­ków, dru­gi – przy spo­rządza­niu gu­la­szu, pa­pry­ka­rzu i ra­go­ut (ragu). Mie­le­nie mi­ęsa sto­su­je się przy spo­rządza­niu po­traw z masy mi­ęsnej.
Na­rzędzia uży­wa­ne do wstęp­nej ob­rób­ki mi­ęsa:
  • de­ska z twar­de­go drze­wa,
  • tłu­czek – zbi­jak do po­bi­ja­nia mi­ęsa,
  • wąskie, ostro za­ko­ńczo­ne noże,
  • sie­kacz do roz­drab­nia­nia ko­ści,
  • ma­szyn­ka do mie­le­nia mi­ęsa,
  • ka­mion­ko­wa, ema­lio­wa­na, szkla­na lub ze sta­li nie­rdzew­nej mi­ska do prze­trzy­my­wa­nia mi­ęsa w cza­sie ob­rób­ki (je­że­li uży­wa­my na­czyń z two­rzy­wa, mu­szą być one prze­zna­czo­ne do kon­tak­tu z żyw­no­ścią).

masa-miesna-mielona

Masa mięsna mielona.

Skład­ni­ka­mi masy mi­ęsnej są: mi­ęso, pie­czy­wo, pszen­ne czer­stwe w ilo­ści 25% w sto­sun­ku do wagi mi­ęsa, mle­ko lub woda, jaja, sól i przy­pra­wy. Do­da­tek pie­czy­wa czer­stwe­go po­wo­du­je, że masa mi­ęsna po usma­że­niu lub upie­cze­niu jest pulch­na i so­czy­sta. A to dzi­ęki temu, iż sok wy­dzie­la­jący się z mi­ęsa w cza­sie ob­rób­ki ter­micz­nej nie ucho­dzi na ze­wnątrz, a jest za­trzy­my­wa­ny w po­rach pie­czy­wa. Jaja są środ­kiem spa­ja­jącym. Do tego celu mo­żna rów­nież użyć ziem­nia­ków go­to­wa­nych, ka­szy man­ny lub mąki ziem­nia­cza­nej, któ­rą na­le­ży do­da­wać w ma­łych ilo­ściach. W prze­ciw­nym ra­zie masa mi­ęsna sta­je się zbi­ta i twar­da.

Pie­czy­wo na­le­ży na­mo­czyć w mle­ku lub w wo­dzie. Mi­ęso opłu­ka­ne, oczysz­czo­ne z po­wi­ęzi, po­kro­ić na ka­wa­łki o śred­ni­cy 4 cm i prze­pu­ścić przez ma­szyn­kę. Pie­czy­wo od­ci­snąć, wy­mie­szać ze zmie­lo­nym mi­ęsem i po raz dru­gi mi­ęso ze­mleć, do­dać całe jaja lub bia­łka, przy­pra­wić do sma­ku solą, pie­przem. Masa mi­ęsna mie­lo­na po­win­na być pulch­na, dla­te­go na­le­ży sta­ran­nie wy­ra­biać ją ły­żką lub ręką ma­cza­ną w wo­dzie (mo­żna do­dać w mia­rę po­trze­by wody lub mle­ka).
Do­brze wy­ro­bio­na masa ła­two od­sta­je od mi­ski i ręki. Mie­lo­ną masę mi­ęsną mo­żna otrzy­mać z wo­ło­wi­ny, cie­lęci­ny, ba­ra­ni­ny, wie­przo­wi­ny i ko­ni­ny. Do zmie­le­nia do­da­je się mi­ęso po­śled­niej­sze­go ga­tun­ku lub ob­rzyn­ki (ścin­ki). Masę mi­ęsną mo­żna spo­rządzać łącząc po­szcze­gól­ne ga­tun­ki mi­ęsa w ten spo­sób, aby mi­ęso chu­de było uzu­pe­łnio­ne do­dat­kiem mi­ęsa tłu­ste­go, np. mi­ęso ko­ńskie czy wo­ło­we mi­ęsem wie­przo­wym.
Z masy mie­lo­nej mo­żna przy­rządzać: ko­tle­ty, pul­pe­ty, klop­si­ki, zra­zy, klops (pie­czeń rzym­ska). W celu otrzy­ma­nia po­wy­ższych pó­łfa­bry­ka­tów masę mie­lo­ną na­le­ży wy­ło­żyć na zwi­lżo­ną de­skę i zwi­lżo­ny­mi w wo­dzie ręka­mi ufor­mo­wać gru­by wa­łek. Wa­łek na­le­ży na­stęp­nie po­dzie­lić na rów­ne części i ukszta­łto­wać je, ota­cza­jąc rów­no­cze­śnie w tar­tej bu­łce lub mące.

smazenie-miesa-na-patelni

Smażenie mięsa.

  1. Mi­ęso sma­ży się w na­grza­nym tłusz­czu. Pro­ces sma­że­nia jest krót­ko­trwa­ły i po­le­ga na ogrze­wa­niu mi­ęsa w otwar­tym na­czy­niu na po­wierzch­ni pły­ty ku­chen­nej. Na roz­grza­ny tłuszcz kła­dzie się mi­ęso. 
  2. Na po­wierzch­ni mi­ęsa sty­ka­jącej się z na­czy­niem two­rzy się „skór­ka” ze zru­mie­nio­ne­go bia­łka i skar­me­li­zo­wa­nej skro­bi (mi­ęso sma­ży się oto­czo­ne mąką lub bu­łką tar­tą). „Skór­ka” ta chro­ni pro­dukt przed utra­tą so­ków i przed utra­tą so­ków i przed nad­mier­nym na­si­ąk­ni­ęciem tłusz­czem. „Skór­ka” ma rów­nież duże zna­cze­nie sma­ko­we. Po utwo­rze­niu się zru­mie­nio­nej „skór­ki” z jed­nej stro­ny, mi­ęso od­wró­cić na dru­gą stro­nę. Usma­żyć tak, aby po­wierzch­nia była jed­no­li­cie zru­mie­nio­na.
  3. Mi­ęsa do sma­że­nia nie na­le­ży ukła­dać na pa­tel­ni zbyt cia­sno, gdyż para wy­dzie­la­jąca się pod­czas sma­że­nia utrud­nia two­rze­nie się zru­mie­nio­nej „skór­ki” na ca­łej po­wierzch­ni mi­ęsa, a poza tym przy od­wra­ca­niu mi­ęsa pa­nie­ro­wa­ne­go uszka­dza się pa­nie­ru­nek. Na po­tra­wy sma­żo­ne uży­waj naj­lep­sze­go ga­tun­ku mi­ęsa, de­li­kat­ne­go, nie prze­ro­śni­ęte­go pod­wi­ęzia­mi i ści­ęgna­mi. Po­tra­wy sma­żo­ne z gor­szych ga­tun­ków mi­ęsa są twar­de i ły­ko­wa­te. Gdy dys­po­nu­je się mi­ęsem po­śled­nim, na­le­ży po­tra­wy sma­żo­ne przy­rządzić z mi­ęsa mie­lo­ne­go.
  4. Mi­ęso sma­ży się w ka­wa­łkach, któ­rych przy­go­to­wa­nie po­le­ga na wy­kro­je­niu por­cji mi­ęsa w po­przek włó­kien. Gru­bo­ść ka­wa­łków za­le­ży od ro­dza­ju po­tra­wy i jest okre­ślo­na prze­pi­sem szcze­gó­ło­wym. Por­cjo­wym ka­wa­łkom mi­ęsa na­da­je się do­wol­ny kszta­łt przez po­bi­ja­nie zwi­lżo­nym wodą zbi­ja­kiem (tłucz­kiem me­ta­lo­wym lub drew­nia­nym opra­wio­nym w me­tal). W nie­któ­rych przy­pad­kach mi­ęso roz­płasz­cza się ręką i wy­ra­bia no­żem (bef­sztyk z po­lędwi­cy). Ufor­mo­wa­ne por­cje mi­ęsa wy­ka­ńcza się przed sma­że­niem przez: opró­sze­nie mąką, ota­cza­nie w tar­tej bu­łce, pa­nie­ro­wa­nie lub za­nu­rza­nie w cie­ście.

Kliknij i głosuj na artykuł
[Total: 0 Average: 0]
0 0 głosy
Article Rating

Powiązane zdjęcia:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz, proszę o komentarz.x