Chleb pytlowy na drożdżach
Chleb Pytlowy Na Drożdżach.
Przepis staropolski
- Garść suchego chmielu ugotować w półkwarcie wody i tym gotującym płynem, lejąc przez sitko, sparzyć kwartę żytniej mąki, wybijać ciasto przez pół godziny w garnku, a po wyrobieniu dodać kawałek ciasta wielkości jajka, zostawiony z poprzedniego pieczenia chleba, a przechowywany w płótnie i w mące na chleb przeznaczonej, i znów wyrabiać należycie, aby nie było grudek.
- Garnczek z rozrobionym ciastem zostawić przez noc w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, następnego dnie rozczynić serwatką 2 garnce mąki, biorąc kwartę na garniec mąki, dodać wyżej opisane drożdże zrobione z chmielu i mąki, dobrze wymieszać i pozostawić w ciepłym miejscu.
- Gdy ciasto wyrośnie i zacznie opadać, wsypać półkwaterek soli. Kto chce, kminku dodać 2 garnce mąki i dobrze wyrabiać ciasto.
- Niech rośnie ze trzy godziny, później uformować małe bochenki, które wyrastają na desce lub w małych miseczka wysypanych mąką.
- Bochenki na desce smarować czystą, ciepłą wodą. Natychmiast po wyjęciu z pieca znowu posmarować wodą, używając przeznaczonej na to szczotki.
- W piecu palić zaraz, jak chleb zaczyna powtórnie rosnąć.
- Trzeba uważać, żeby trzon wszędzie był jednakowo mocno ogrzany, a wymiatając węgle, nie studzić go mokrym pomiotłem.
- Próbując piec, mąka powinna się mocno zrumienić. Stawiając chleb do pieca, oblewa się go gotującą wodą.
- Między bochenkami w piecu powinno być tyle miejsca, żeby jeden nie dotykał drugiego, lecz miał wokół pięknie opieczone brzegi.
- W piecu musi zostać z godzinę, bez przesadzania.
- Po godzinie można go przesadzić i na koniec trzymać w piecu jeszcze pół godziny.
- Wzięty do ręki jest lekki, ma dosyć. Póki ciężki jest niedopieczony.
Kliknij i głosuj na artykuł
[Total: 0 Average: 0]