Krokiety z kaszy gryczanej lub z ryżu
Krokiety z kaszy gryczanej lub z ryżu.
Ze względu na delikatny smak i właściwości zdrowotne, jeszcze w początku XX wieku łamaną i niepaloną kaszę gryczaną często podawano dzieciom i chorym. Współcześnie kasza krakowska zalecana jest w dietach wrzodowej, łatwostrawnej, łatwostrawnej bogatobiałkowej, beztłuszczowej (niskotłuszczowej z ograniczeniem błonnika), wątrobowej (łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczu) – przy czym kasza gryczana cała jest w nich zabroniona. Ze względu na brak glutenu, kasze gryczane są zalecane w diecie bezglutenowej.
W medycynie ludowej kasza gryczana prażona ceniona jest jako pokarm rozgrzewający i ograniczający zbyt obfite miesiączkowanie. Odwar z kaszy podawano przy biegunkach. [Wikipedia]
Składniki:
- 30 dag kaszy gryczanej lub ryżu,
- 1½ × tyle wody, ile wynosi objętość kaszy,
- 2 dag grzybów,
- 8 dag sera tylżyckiego,
- 1 łyżka siekanego koperku,
- 5 dag cebuli,
- 5 dag tartej bułki,
- 2 jaja,
- sól, pieprz, zielenina,
Przygotowanie:
- Grzyby najpierw opłukać, ugotować, odcedzić, posiekać.
- Kaszę przebrać, opłukać, następnie wlać wodę zmieszaną z wywarem z grzybów, rozkleić na brzegu płyty na wolnym ogniu, często mieszając.
- Gdy kasza jest miękka (powinna być gęsta), wyłożyć na miskę, schłodzić.
- Dodać jaja, grzybki, siekany koperek, ser tylżycki tarty, pieprz, sól i obraną cebulę, posiekaną i usmażoną na tłuszczu (3 dag).
- Wszystko starannie utrzeć.
- Uformować w tartej bułce wałek o średnicy 3 cm, krajać na kawałki o długości 10 cm, smażyć na rozgrzanym tłuszczu na zloty kolor.
- Krokiety z kaszy ułożyć w piramidkę na okrągłym półmisku, na koniec przybrać gałązkami zielonej pietruszki, podawać z sosem grzybowym, koperkowym lub z surówkami z warzyw.