Mazurek cygański
Mazurek cygański
Mazurki faktycznie przyrządza się na ogół raz w roku. Tradycja nakazuje nam tak naprawdę przyrządzać je z okazji Świąt Wielkanocnych. Mazurki to wybitnie polski przysmak, zdobiły one przez wieki nasze wielkanocne stoły. W czasach naszych prababek bywały przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tę rodzinną tradycję, kulinarną tajemnicę matki przekazywały córkom “w posagu “. Dziś również mazurek domowy, dość pracochłonny i raczej kosztowny manifestuje szacunek do tradycji i uczucia pani domu do swoich domowników.
Pod formą niewielkiego ciasta kryją się jego bardzo atrakcyjne struktury, wyszukane smaki i niebiańskie zapachy. Do jego przyrządzania używamy w zasadzie prawie wszystkich rodzajów ciasta, poczynając od drożdżowych, po kruche, półkruche i półfrancuskie, czy francuskie, aż po piaskowe i makaronikowe. Mazurki przygotowuje się również bez podstawy ciasta, zastępując je waflami i opłatkami, na które nakład się różnego rodzaju masy, lukry i polewy. Są też takie mazurki, które przygotowuje się z wielu rodzajów ciast, przekładając je masami, przetworami owocowymi , czy też kremami.
Pokrajane na małe prostokątne kawałki, mazurki podajemy na zakończenie uroczystego śniadania świątecznego, a także na podwieczorek dla gości odwiedzających nas w tym okresie. Stanowią one znakomite ciasto do kawy i herbaty. Harmonizuj ą one również z winem deserowym, koniakiem, czy też likierem.
Mazurek cygański – składniki:
Przygotowanie:
- Mąkę najpierw przesiać, rodzynki i figi opłukać, osączyć, orzechy przebrać.
- Później figi, daktyle, skórkę pomarańczową, orzechy, cykatę pokroić w cienkie paseczki.
- Żółtka utrzeć z cukrem na pulchną masę.
- Ubić pianę, włożyć na żółtka, dodać bakalie, mąkę, wymieszać razem, wyłożyć na wafel, rozsmarować najpierw równo po wierzchu i bokach.
- Na koniec mazurek cygański wstawić do średnio gorącego piekarnika i piec około 30 minut.
1 Cykaty – skórki z pomarańczy, cytryny, melona, arbuza, liście tataraku osmażone w cukrze, używane do wyrobów cukierniczych.