Pasztety
Pasztety –
Pasztet jest to potrawa przygotowywana z mięs gotowanych, pieczonych oraz surowych, z podrobów, dziczyzny, drobiu, z dodatkiem grzybów, soi, sera, ujednolicona poprzez mielenie.
- Pasztet jest to potrawa przygotowywana z mięs gotowanych, pieczonych oraz surowych, z podrobów, dziczyzny, drobiu, z dodatkiem grzybów, soi, sera, ujednolicona poprzez mielenie.
- Pasztety doprawia się przyprawami: imbirem, pieprzem, gałką muszkatołową, solą, zagęszczone rozmoczoną bułką, bułką tartą i mąką.
Zapieka się go w foremkach pasztetowych, w piekarniku lub w kąpieli wodnej. - Podaje się go jako przystawkę, z dodatkiem sosów, chrzanu, marynowanej papryki czy też kiszonych ogórków.
Przepisy na pasztety współczesne powstały przede wszystkim we Francji w XVI wieku, potem pasztetnicy działali na wszystkich europejskich dworach królewskich i magnackich.
Kilka przepisów na pasztet
Kilka przepisów na pasztety
Przygotowanie Pasztetów:
- Pasztet musi zawierać przede wszystkim odpowiednią ilość tłuszczu – około 20—25% mięsa przeznaczonego na pasztet to powinien być tłusty boczek albo podgardle.
- Inaczej nie będzie się dobrze dawał rozsmarowywać.
- Aby pasztet miał charakterystyczny smak powinien mieć odpowiedni dodatek wątroby: wieprzowej, wołowej lub drobiowej (oczywiście nadaje się również wątróbka z innych zwierząt, podano najpopularniejsze).
- Trzeba jej dodać około ¼ masy mięsnej.
- Do pasztetu należy koniecznie dodać odpowiednią ilość jaj.
- Jest to około 10% masy mięsnej (2 duże jaja na każdy kilogram).
- Nasz pasztet nie będzie suchy. Nie rozpadnie się na kawałki.
- Dlatego musi mieć w swoim składzie odpowiednią ilość namoczonej bułki (czerstwa lub tarta), albo mąki.
- Gotowy pasztet można zalać żelatyną, gdyż wtedy można go dłużej przechowywać w lodówce, a żelatyna dodaje mu specyficznego smaku.
Kliknij i głosuj na artykuł
[Total: 0 Average: 0]