Desery i napojeNapoje alkoholowePRZEPISYPrzetwory domoweŚwiąteczne i karnawałowe

Wino domowe

Wino domowe –

Kiedy zaczynamy robić wina domowe – na początek, zanim nabierzemy wprawy w jego robieniu wystarczy nam niewielki 15 – 20 litrowy baniaczek.


Warunki przechowywania wina

Domowe wino najlepiej przechowywać w pomieszczeniu suchym, czystym i przewiewnym, najlepiej w temperaturze około 15°C. Przy temperaturze poniżej 5°C wina młode mogą zmętnieć. W temperaturze powyżej 15°C wina o niskiej zawartości alkoholu mogą ulec powtórnej fermentacji. Jednak przed tym niekorzystnym zjawiskiem można się zabezpieczyć, poddając gotowe wino pasteryzacji.

Fachowcy twierdzą, że najlepiej jest przechowywać wino w pozycji leżącej. Istnieją nawet specjalne stojaki umożliwiające takie przechowywanie. Wino w tej pozycji stale zwilża korek, dzięki czemu korek się nie rozsycha i nie pęka. Poprzez szczeliny pękającego korka mogą przedostać się drobnoustroje i w rezultacie wino może spleśnieć. Na zakażenie pleśnią najbardziej są narażone wina niskoprocentowe.

Wino można przechowywać (domowy wyrób wina) w dużych butlach i gąsiorkach, a także w beczkach. Te jednak muszą być specjalnie wyprodukowane do tego celu – najlepiej z dębowego drewna.
Francuzi i Włosi, a więc winne mocarstwa, dowodzą, że smak wina zależy w dużym stopniu właśnie od beczek, w jakich się je przechowuje.

Wino domowe – siarkowanie

 

wino-domowe

  1. Jest dość kontrowersyjną metodą poprawiania przebiegu fermentacji. Kwas siarkowy niszczy bowiem skutecznie niepożądane mikroorganizmy (np. bakterie octowe). Może też poprawić jakość i trwałość wina.
  2. Do siarkowania wykorzystuje się specjalne knoty siarkowe, które spala się w umytym i wysuszonym naczyniu: butli lub baniaczku, przed wlaniem do niego soku.
  3. Z każdego knota podczas spalania powstaje 5 – 8 g kwasu siarkowego, z czego mniej więcej połowa ulatnia się podczas napełniania butli. Do skutecznego siarkowania potrzeba 0,3 – 0,75 g kwasu siarkowego na 10 l wina.
  4. Z zasady, im lepszy surowiec na wino, tym mniej trzeba siarki – w przypadku użycia owoców gorszej jakości, stosuje się około 1 g kwasu na 10 l wina (nic więc dziwnego, że gorsze wina typu „czar PGR-u” nazywano potocznie „siarą”).
  5. Siarkowanie można również przeprowadzić, dodając do soku pirosiarczan sodowy, dostępny w aptekach i sklepach. Pirosiarczan należy rozpuścić w niewielkiej ilości soku, a następnie dodać do reszty nastawu. Na 10 l wina bierze się 0,3 – 2 g pirosiarczanu.
  6. Pod wpływem siarkowania ciemne wina początkowo jaśnieją, później jednak odzyskują swój pierwotny kolor.

na podstawie: Nalewki, likiery i wina domowe – Małgorzata Caprari

Print Friendly, PDF & Email
5 1 głos
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[Total: 0 Average: 0]

Powiązane zdjęcia:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz, proszę o komentarz.x