Kotlety cielęce mielone
Kotlety cielęce mielone.
Pierwszą czynnością powinno być dokładne, acz szybkie opłukanie mięsa pod kranem. Nie należy mięsa moczyć długo w wodzie, ani płukać w małych kawałkach (rozdrobnionego już ewentualnie na porcje) lub po wyjęciu kości (wytrybowanego). Jeżeli mięso jest zabrudzone, należy powierzchnię mięsa zeskrobać lekko nożem, następnie opłukać. Dłuższe mycie lub moczenie powoduje bowiem utratę cennych składników odżywczych mięsa: witamin, soli mineralnych i białka. Po opłukaniu mięso należy osączyć i osuszyć czystą ściereczką lub papierowym ręcznikiem.
Bułkę należy namoczyć w zimnej wodzie lub mleku, nie doprowadzając jednak do nadmiernego rozmoknięcia. Inaczej nie da się dobrze wycisnąć z niej wody, wskutek czego masa stanie się zbyt wodnista. Bułkę przepuścić przez maszynkę, po zmieleniu mięsa ponadto wymieszać dokładnie razem, ewentualnie przemielić powtórnie. Dodać odpowiednią ilość jaj, lub samych żółtek, przeprawy. Dokładnie wyrobić ręką na jednolitą masę, tak długo, aż masa zrobi się pulchna i będzie lekko odstawać od ścianek naczynia i od ręki.
Z wyrobionej masy formuje się rękami (zwilżonymi w wodzie) kotlety, podobnie klopsy, zrazy itp. Najlepiej w tym celu uformować jeden lub kilka długich walców o odpowiedniej grubości. Następnie podzielić je na równe części odpowiadające swojemu przeznaczeniu i wówczas formować. Uformowane obtoczyć w mące lub bułce tartej i smażyć.

Składniki:
- ½ kg mięsa z kością (łopatka, kark),
- 4 dag czerstwej bułki,
- ⅛ l mleka,
- 1 jajko,
- sól, pieprz,
- 4 dag tartej bułki,
- 4 dag tłuszczu do smażenia,
- 2 dag masła do smażenia,
Kotlety cielęce mielone – przygotowanie:
- Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć.
- Mięso oddzielić od kości opłukać, osączyć, obrać z powięzi i pokroić na kawałki.
- Mięso i bułkę przepuścić przez maszynkę, osolić, dodać całe jajko, wyrobić na pulchną masę (najlepiej ręką), o ile potrzeba wkropić 2 – 3 łyżki mleka.
- Uformować z masy mielonej 8 kotletów.
- Panierować w tartej bułce i smażyć na rozgrzanym tłuszczu na niezbyt silnym ogniu z 2 stron na rumiano.
- Pod koniec smażenia na każdy kotlet dać odrobinę masła i dosmażyć na brzegu płyty lub w piekarniku przez około 10 minut.
- Podawać na długim półmisku z ziemniakami, z jarzyną z wody, kalafiorem, marchewką itp.