Tort prowancki
Tort prowancki.
Torty pieczemy w Polsce już od dawna. Pierwsze pisane, zachowane do dzisiaj wzmianki na temat tortów pochodzą z czasów Zygmunta Starego. Przesadna ornamentacja z tamtych czasów znajduje również zwolenników w czasach współczesnych. Jednak nowoczesna forma zdobienia tortów i dzisiejsze formy plastyczne zachęcają raczej do umiaru i skromności formy. Dużej staranności należy dołożyć do wyrównania jego powierzchni, wyrównanie boków z zachowaniem jego walcowatego kształtu. Najbardziej czasochłonną czynnością jest przybranie tortu. Tort powinien “cieszyć oko”, lecz nie powinien być przeładowany. Ozdoby mogą być wykonane z mas kontrastujących z polewą, a co najmniej z jej odcieniem. Atrakcyjnym elementem dekoracji będą kawałki orzechów lub migdałów, czasem owoce kandyzowane. Ważne jest rozmieszczenie elementów dekoracyjnych uwzględniające każdą porcję tortu na jego powierzchni.
Składniki:
ciasto:
- 10 białek,
- 40 dag cukru-pudru,
- 40 dag migdałów,
- 1 cytryna,
- 3 dag tłuszczu do formy,
masa:
- 40 dag masła,
- 3 żółtka,
- 40 dag cukru-pudru,
- 10 dag migdałów,
- 2 łyżki rumu,
- lukier pomadkowy rumowy:
- 30 dag cukru,
- ½ łyżki octu,
Przygotowanie:
- 40 dag migdałów najpierw sparzyć, obrać, przepuścić przez maszynkę do migdałów, 10 dag migdałów również sparzyć, obrać, zrumienić i zemleć.
- Tortownicę posmarować tłuszczem, następnie posypać tartą bułką.
- Przyrządzić ciasto makaronikowe: ubić pianę z białek, na koniec dodać cukier, wymieszać z migdałami i sokiem z jednej cytryny.
- Upiec wreszcie w piekarniku nagrzanym do 170 – 180°C 3 – 4 równe krążki, ostudzić.
- Przyrządzić masę: masło utrzeć na pulchną masę, dodawać kolejko żółtka, po trochu cukru, w końcu wymieszać z mielonymi migdałami i rumem.
- Przełożyć masą krążki.
- Wyrównać boki, polukrować wybranym lukrem, ewentualnie przybrać tort prowancki – migdałowy, zależnie od jego przeznaczenia.
