Ciasto półkruche
Ciasto półkruche
Otrzymuje się go przy użyciu mniejszej ilości tłuszczu (niż ciasto kruche) do tej samej ilości mąki. Stosunek tłuszczu do mąki zawiera się między 12 a 35 na 100 części. Aby ciasto z taką ilością tłuszczu nie było twarde, spulchnia się je dodatkiem proszku do pieczenia albo sody oczyszczonej – (kwaśnego węglanu sodowego).
Do ciast półkruchych najlepiej używać mąki luksusowej i dodać śmietany. Poprzez zawartość kwasu mlekowego usuwa ona specyficzny posmak nadawany ciastu przez środki spulchniające. Do ciast mogą wchodzić surowe żółtka. Wskazane jest używanie cukru-pudru.
Ciasto półkruche sporządza się w następujący sposób: przesiać mąkę z dodatkiem proszku spulchniającego na stolnicę, dodać tłuszcz, posiekać go z mąką, dodać cukier i rozmącone ze śmietaną żółtka oraz dodatki aromatyczne, następnie zarobić ciasto nożem, zagnieść kilkoma ruchami dłoni, wstawić na 10 – 15 minut do lodówki.
Wyroby z ciasta półkruchego formuje się tak jak wyroby z ciasta kruchego. Na posmarowane tłuszczem blachy układa się uformowane ciasto i wypieka w temperaturze 220 – 240°C. Oprócz ciast półkruchych zarabianych na stolnicy sporządza się ciasta wyrabiane w misce.
Wówczas uciera się tłuszcz w misce, dodaje żółtka i śmietanę, oraz część sypkich dodatków. Gdy ciasto staje się zbyt gęste, aby go ucierać, wykłada się go na stolnicę, dodaje pozostałe składniki. Szybko wyrabia i wkłada do lodówki, albo do zimnego pomieszczenia.
Zastosowanie jak: «Ciasto półkruche».
Ciasto półkruche II
Im ciasto zawiera mniej tłuszczu, tym więcej trzeba dodać proszku spulchniającego. W przeciwnym przypadku ciasto mniej rośnie, a tym samym jest mniej kruche i bardziej łamliwe. Dodanie do ciasta zbyt dużej ilości proszku spulchniającego powoduje powstanie przykrego posmaku. Posmak ten można jednak usunąć przez dodanie większej ilości płynów, w skład których wchodzi kwas mlekowy, np. mleka i śmietany.
Przygotowując ciasto półkruche, do przesianej mąki z proszkiem do pieczenia dodaje się tłuszcz i nożem drobno go sieka z mąką. Następnie do przygotowanego wgłębienia w mące dodaje się jaja utarte z cukrem, śmietanę i mleko oraz substancje aromatyczne. Ciasto należy szybko zagnieść i pod przykryciem wynieść na 10 minut w chłodne miejsce, aby stężało.
Ciasto półkruche może być również zarabiane w naczyniu. Wówczas uciera się tłuszcz w kamiennej niepolerowanej misce. Dodaje się do niego utarte jaja z cukrem, mleko, substancje aromatyczne. Stale mieszając wsypuje się po trochu mąkę z proszkiem do pieczenia. Gdy ciasto stanie się bardzo gęste należy je przenieść na stolnicę, dodać pozostałą mąkę, wyrobić. Z ciasta półkruchego formuje się ciastka i placki. Ciasto to może być również użyte na spody do tortów i mazurków. Piecze się je na blachach oprószonych mąką w dobrze nagrzanym piekarniku, w temperaturze 180 – 200°C. Wypieki otrzymane w niższej temperaturze są mało wyrośnięte. Ciasto półkruche jest bardziej ekonomiczne od ciasta kruchego ze względu na uproszczoną technikę i niższą cenę produktów użytych do jego wyrobu.