Ogórki kiszone
Ogórki kiszone.
Najlepiej kisić w ceramicznym garnku, przechowywane na zimę w słojach dają oczywiście gwarancję trwałości i doskonałej jakości. Nakład pracy potrzebny jednak na ich przygotowanie godny jest kulinarnego efektu!
Z ogórków można przygotowywać mnóstwo przeróżnych przetworów, chociaż zwykle się je tylko kisi. Kisić można beczkach, słojach, a nawet – jak to robię często gospodynie wiejskie – w workach z folii. Ponadto, można przygotować np ogórki konserwowe, różne mizerie, czy inne sałatki. Z dojrzałych, żółtych ogórków sporządza się tzw. płaty pikle.
Ogórki można chociażby kisić do szybkiego spożycia i na długie przechowywanie. Przeznacza się do tego celu różne odmiany, acz byle nie szklarniowe, a ponadto nie dłuższe niż 8 -12 cm. Tylko odmiany «Delikates» można kisić wyjątkowo długie, bo 12, a nawet 18 cm.
Powinny być niedojrzałe, zielone, twarde, raczej proste i foremne, jędrne, zdrowe, nie uszkodzone oraz o słabo wykształconej komorze nasiennej. Najlepsze będą ogórki z “własnego ogródka”, czy z działki. Dobieramy je mianowicie wielkością i grubością.
Zbieramy je rano, kiedy rosa obeschnie, pierwsze zbiory wykorzystujemy na potrzeby bieżące, dopiero późniejsze przeznacza się na dłuższe przechowywanie. Należy kisić jak najświeższe, po zbiorach. Przetrzymywane, tracą ostatecznie swoje właściwości smakowe, odżywcze, również swą jędrność.
Przepis na kiszenie ogórków
Składniki:
- 5 kg ogórków,
- 2 ½ l wody,
- 15–20 dag soli,
- liście laurowe,
- 5–10 ziaren pieprzu,
- kilka liści dębowych albo wiśni czy chrzanu,
- ziarna gorczycy,
- łodygi i nasiona kopru,
Przygotowanie:
- Ogórki wpierw namoczyć i pozostawić na 8 – 12 godzin w wodzie.
- Następnie włożyć ogórki do dużego kamiennego, glinianego garnka albo do dużego słoja, przekładając je koprem i zalać zalewą zrobioną z rozpuszczonej w wodzie soli z dodatkiem liści laurowych, pozostawić na kilka dni sprawdzając stopień ich ukiszenia.
- Kiedy są odpowiednio ukiszone odcedzamy zalewę, przekładamy ogórki do słoików, odrzucając miękkie lub mające widoczne wady.
- Z nich można zrobić np przecier na zupę ogórkową.
- Zalewę więc gotujemy.
- Do każdego słoika można też włożyć liść dębu, wiśni albo chrzanu, kilka ziaren gorczycy, strużyny chrzanu, pół ząbka czosnku.
- Zalewamy gorącą zalewą, zakręcamy słoiki i pozostawiamy aby wystygły.
- Ogórki kiszone przechowujemy w chłodnym, także ciemnym pomieszczeniu.