Paszteciki
Paszteciki
oczywiście są doskonałym dodatkiem do naszych obiadów.
Zwłaszcza barszcz czerwony – to danie, które jednoznacznie kojarzy się każdemu z pasztecikami, lecz również inne zupy – cebulowa, bulion, rosół, zupa serowa i inne.
Najprostsze ciasto można sporządzić tylko z mąki i wody (bez dodatku jaj), należy mieć jednak na uwadze, że przy przygotowaniu takiego ciasta (np. zacierki, kluski, pierogi) dla uzupełnienia jego wartości białkowej niezbędne jest łączenie go w potrawach i posiłkach z produktami białkowymi, a więc sporządzać np. zupę mleczną z zacierkami, czy kluskami, ciasto pierogowe z farszem z twarogu, z mięsa lub kapusty.
Warto też wiedzieć, że nawet niewielki dodatek produktów białkowych znacznie podnosi wartość odżywczą potrawy.
Stąd wymieniane tu dania mączno-mięsne i mączno-jarskie, półmięsne – są nie tylko bardzo smaczne, ale też odżywcze i również ekonomiczne. Sporządzając je samodzielnie możemy zaoszczędzić często użycie droższych składników mięsnych, i innych, wykorzystując nieduże ich dodatki i wykorzystując gorsze gatunki mięsa, podroby, skrawki wędlin, resztki sera żółtego, twarogu i niedużą ilość jaj. Możliwości sporządzania takich potraw zależą przede wszystkim od umiejętności i inwencji osób sporządzających posiłki.
Paszteciki Drożdżowe i Francuskie.
- Paszteciki drożdżowe pieczone z nadzieniem z mięsa, szynki lub parówek,
- Paszteciki drożdżowe smażone z nadzieniem z mięsa, szynki lub parówek,
- Paszteciki drożdżowe z kapustą i mięsem,
- Paszteciki francuskie z grzybami,
- Paszteciki półkruche z mięsem lub kiełbasą
- Paszteciki z mózgiem z ciasta półfrancuskiego