Sosy
Sosy –
(franc. sauce, ang. dressing) są to dodatki do wielu dań sypkich, suchych potraw. Nadają im soczystość. Podawane są do potraw gorących, a także do zimnych mięs i przekąsek.
Podnoszą one przede wszystkim walory smakowe wielu dań. Zawierają wiele dodatków mineralnych i witaminowych. Nadają potrawie zdecydowany smak, szczególnie potrzebne w przypadku potraw suchych lub bez wyraźnego smaku. W wielu przypadkach dzięki dodatkowi sosu smak potrawy zostaje uzupełniony o inny ton, np. słodko—kwaśny, czy też owocowy.
Mają one duże znaczenie w przepisach kulinarnych wielu kuchni świata. Sosy podprawiane są zawiesiną mąki i śmietany, mąki i wody, kefirem, jogurtem, śmietaną, mlekiem, albo zasmażką przyrządzoną na różnych płynach (woda, wino, mleko, wywar).
Najlepsza zasmażka jest, kiedy bierzemy tyle mąki ile tłuszczu (1:1). Zależnie od zrumienienia zasmażki otrzymamy: zasmażkę białą, zasmażkę jasnozłotą i zasmażkę złotą.
Niektóre, bardziej wykwintne sosy zaprawiamy żółtkami (takich sosów nie gotować). Niektóre sosy zakwaszamy cytryną, kwaskiem cytrynowym albo octem winnym. Do wielu sosów dodaje się wina.
Sosy gorące
stosuje się do potraw gorących.
Mogą być słodkie lub słone, w zależności od tego do jakiej potrawy chcemy je zastosować.
Sosy gorące słone składają się: z wywaru mięsnego, rybnego lub warzywnego, ze składnika głównego nadającego smak, z podprawy i przyprawy. Zasadniczy składnik dodawany jest surowy, np. chrzan, koper, ogórki kiszone – gotowany – np. grzyby – lub duszony – np. cebula.
Podprawę do sosów stanowi zawiesina z mąki i wody, albo mąki i śmietany, zasmażkę rozprowadzamy wodą, wywarem albo śmietaną. Sposób zagęszczania jest taki sam, jak zagęszczanie zup.
Podstawą do sosów gorących słodkich jest mleko. Te sosy zagęszcza się zawiesiną z mąki ziemniaczanej i mleka lub podprawia się zaparzonymi albo surowymi, utartymi z cukrem żółtkami.
Słodkie sosy owocowe przyrządza się z soków świeżych owoców lub też z przecierów uzyskanych z owoców rozgotowanych z niedużą ilością wody. Zagęszcza się je mąką ziemniaczaną.
Sosy gorące słone przyprawia się solą, cukrem, kwaskiem cytrynowym, octem winnym, przyprawami aromatycznymi. Do sosów gorących słodkich – zależnie od rodzaju – dodaje się wanilię, kakao, czekoladę, kawę itp.
Dodatki do przekąsek mięsnych:
Do zimnych mięs podaje się majonez i sosy:
- na podstawie majonezu: tatarski, musztardowy, ravigoutte;
- na śmietanie: chrzanowy, musztardowy;
- na podstawie przetworów owocowych: cumberland, borówki z chrzanem lub chrzan z octem.